Dažniausiai užduodami klausimai

Kam sandarumo testas privalomas?

Privalomas A, A+ bei A++ energinės klasės pastatams prieš atliekant jų energinį sertifikavimą ir deklaruojant statybos užbaigimą. Šis reikalavimas taikomas ir C bei B klasės pastatams, kurių projektavimas arba statyba finansuojama Lietuvos Respublikos ar Europos Sąjungos lėšomis ir jei leidimas statyti išduotas arba statybos darbai pradėti nuo 2019 m. vasario 1 d.

Per kiek laiko atliekamas sandarumo testas?

Pats sandarumo testo atlikimas užtrunka maždaug 2-3 valandas.

Kokia sandarumo testo kaina statiniui?

Kaina priklauso nuo statinio, kuriam reikia atlikti sandarumo testą: šildomo ploto, kvadratūros; laiko (kaip greitai reik atlikti testą ir visus būtinus matavimus).

Kaip atliekamas sandarumo testas? 

Pastato sandarumo testą atliekame specialia įranga. Įranga sumontuojama į namo šildomo ploto dalį (dažniausiai į laukines duris).

Kada patariame atlikti sandarumo testą?

Mes siūlome Jums pasitikrinti individualaus ar komercinio namo statybos kokybę prieš pabaigiant darbus, perkant naują namą ar kotedžą. T.y. pirmą kontrolinį sandarumo testą atlikti iki pilnos apdailos, nes šiuo atveju galima lengviau surasti ir nustatyti statinio trūkumus; juos radus pigiau ir lengviau pašalinti. Tokiu būdu sutaupysite laiko ir pinigų šalinant pažeidimus. O antrą testą atlikti kai visi statybos ir apdailos darbai bus baigti 100%. 

Kiek laiko galioja padarytas sandarumo testas?

Pagal STR 2.01.02:2016 reikalavimą (galiojantį nuo 2019m. lapkričio 5d.) pastato sandarumas turi būti atliktas ne anksčiau kaip vieni metai iki pastato energinio naudingumo sertifikato išdavimo datos.

Kokie darbai turi būti atlikti prieš sandarumo testo matavimą?

Sandarumo testą geriausia atlikti kai dar nėra atlikta statinio apdaila. Geriausias variantas būtų, kad prieš testą nuosavo namo sienos būtų nutinkuotos, elektros lizdai sumontuoti naudojant gipsinį skiedinį, stogo ir perdangos garų izoliacinė plėvelė būtų neuždengta, kad galėtume patikrinti jos sandarumą, kaminas nutinkuotas. Langų garo izoliacinės juostos būtų suklijuotos, bet neuždengtos. Sumontuota rekuperacinė sistema ar nebaigta montuoti. Tai nesudaro reikšmės, nes sandarumo testo metu visos į lauką išeinančios angos (rekuperacinės sistemos ir dūmtraukio) bus uždengtos.

Ar galima atlikti sandarumo testą jei pastatas dar nešildomas?

Galima, nes pastato nešildymas neturi įtakos testo rezultatui.

Ar sandarumo testas ir energinio naudingumo sertifikavimas yra vienas ir tas pats dalykas?

Ne. Tai ne tas pats dalykas. Neatlikus sandarumo testo (galiojimas 1 metai) ir be Europos Sąjungos standartus atitinkančių rezultatų šiuo metu negalėsite gauti pastato/namo energinio naudingumo sertifikato A, A+, A++, kuris galioja 10 m ir prisiduoti namo.

Kokio dydžio pastatams galite atlikti sandarumo testą?

Sandarumo testą galime atlikti įvairiausio dydžio pastatams. Taikomų apribojimų nėra. 

Ar skiriasi sandarumo testas karkasiniame ir mūriniame name?

Niekuo nesiskiria. Taikoma tokia pati metodika bei tie patys reikalavimai.

Kokie reikalavimai keliami sandarumo testui?

Kai pastato sandarumo matavimas privalomas pagal STR 2.01.02:2016 reikalavimus, šiuos matavimus turi atlikti bandymams pagal LST EN ISO 9972:2015 reikalavimus akredituotos laboratorijos. Bandymai turi būti atlikti pagal abu standarte LST EN ISO 9972:2015 nurodytus padidinto ir sumažinto slėgio bandymų metodus.

Kokie yra sandarumo rodikliai?

Pastatai turi būti suprojektuoti ir pastatyti taip, kad nebūtų viršijamos statybos techniniame reglamente nurodytos norminės oro apykaitos n50.N (1/h) vertės esant 50 Pa slėgių skirtumui: